Komunita ve světě
Komunita Sant‘ Egidio je církevní hnutí, které se zrodilo v roce 1968 v Římě, jako pokus skupiny studentů postavit na první místo ve svém životě věrnost evangeliu v přednostním vztahu s chudými. Jeho zakladatelem byl tehdy ještě ani ne dvacetiletý Andrea Riccardi, v současné době univerzitní profesor v oboru historie křesťanství a jeden z nejznámějších italských historiků. Své centrum má Komunita v malém římském kostele Sant’ Egidio, jehož jméno převzala. Komunita Sant’ Egidio je nositelkou mnoha mezinárodních ocenění za svou práci pro mír i pro chudé ve světě (Cena Karla Velikého, Balzanova cena atd.). Bývá opakovaně nominována na Nobelovu cenu za mír.
V současné době má Komunita přes 65 tisíc členů, kteří pracují ve více než 70 zemích světa. Mezi největší aktuální projekty Komunity patří práce pro světový mír (Komunita Sant´Egidio sehrává čím dále častěji roli zprostředkovatele v mírových vyjednáváních – např. pro Mozambik, Guatemalu, Guineu Bissau, Niger a další), boj proti trestu smrti a boj proti AIDS v Africe v rámci projektu DREAM.
Mezinárodní stránky Komunity Sant’ Egidio naleznete zde.
Komunita v ČR
Ve všech těchto městech se Komunita pravidelně schází k otevřené modlitbě založené na naslouchání Božímu slovu. Bez modlitby a z ní plynoucí lásky k chudým a konkrétně žité bratrské lásky by žádná Komunita nemohla existovat.
V Praze a Olomouci každé pondělí, v Brně každou středu vyrážíme do ulic s jídlem a pitím, ale hlavně s chutí lidem připomenout, že tady nejsou sami, aby získali sílu bojovat se svou těžkou životní situací. Kromě toho pro ně pořádáme pravidelně pikniky a tradiční vánoční oběd.