
Druhé desetiletí 21. století je poznamenané šílenstvím války v Sýrii a zpustošením Aleppa. Již mnohokrát jsme upozorňovali na drama tohoto města, které je od roku 2012 obklíčené a dohnané na pokraj svých sil. Jde o nové Sarajevo a je to ještě horší! Vyslali jsme apel „Zachraňme Aleppo“ a navrhli příměří, jež by bývalo mohlo zachránit mnoho lidských životů, ušetřit bolest, zabránit zničení cenné městské infrastruktury a množství památek.
Tento apel se u současných mocností a zainteresovaných států nesetkal se zájmem. Pro ně bylo stěžejní zůstat na svých pozicích, ne zachránit Aleppo. Ten, kdo nyní vyhraje, se stane pochmurným pánem nad ruinami. Všichni zúčastnění budou muset dějinám splatit svou daň, protože nechtěli zachránit Aleppo, symbolické město, místo tolerance. Mezi 1 900 000 obyvateli žilo nejméně 300 000 křesťanů, dále z velké části sunitští muslimové, ale také drúzové, izmaelité a alavité (různé skupiny ší‘itské větve). Kostely rozličných církví se nacházely hned vedle velké umajjovské mešity. Šlo také o město otevřené budoucnosti, nejdynamičtější ze všech syrských měst.
Dnes z toho nezbylo nic. Co zůstává, je nezlomná vůle přežít, a to u těch, kteří tu ještě jsou. Ti všichni jsou však, včetně dětí, poznamenáni hrůznými zážitky a smrtí. Mnoho lidí město opustilo, jiní vytrvali. Východ města ovládaný povstalci je teď obklíčený. Chybí zde všechno – od potravin po léky. Útokům vládních vojsk podporovaných Íránci a hnutím Hizballáh za účasti ruského letectva se zřejmě zakrátko podaří porazit odpor. Předávání moci z rukou Obamy Trumpovi vytváří politické vakuum, které za absence silného mezinárodního tlaku usnadnilo zahájení ofenzivy. Ať už je to jakkoliv, obyvatelstvo je u konce svých sil. Část města ovládaná vládními silami také zažila mnoho utrpení a ničení. Když mi jeden přítel z Aleppa v posledních měsících telefonoval ze zóny ovládané vládou (v níž se žilo také velmi těžko), říkával mi: „Jsme bez obrany, proč sem povstalci nepřijdou?“
Obyvatelé Aleppa, rukojmí dvou táborů stojících proti sobě v nejasné a kruté hře, trpěli až příliš mnoho. Vládní straně jde o to dobýt celé město, a to rychle. Je záchrana civilistů ztrátou času? Musíme neprodleně vyvinout mezinárodní tlak na účastníky bojů, aby byl zastaven masakr. Šílenství a radikalismus jsou v chování bojujících stran velmi časté. Užití nezřízeného násilí se v množství mrtvých stalo něčím obvyklým. Jestliže upadli do dřímoty politikové a diplomati, není potom úkolem občanů, veřejného mínění, mužů a žen majících svědomí nechat zaznít svůj hlas? Tváří v tvář dějinám řekněme: Nenechám Aleppo zemřít!
Záběry z dronu. Ukazují konvoj, který evakuoval pár stovek civilistů z východního Aleppa. Z apokalypsy, kterou svět dovolil. Video natočené i zveřejněné AleppoMediaCenter
#saveallepo na facebooku, twiteru, instagramu